Home Nieuws Wijkberaad nieuws Werkgroep Loosduinse Vaart
Werkgroep Loosduinse Vaart

Werkgroep Loosduinse Vaart

E-mailadres Afdrukken PDF

Presentatie visie op
ruimtelijke ordening

Eind mei 2010 presenteerde de Werkgroep Loosduinse Vaart ‘s avonds in de Henneberg in Loosduinen haar visie op de ruimtelijke ontwikkeling van de voormalige Loosduinse Vaart, nu de Oude Haagweg tussen de Thorbeckelaan en de kom van Loosduinen. De Commissie Loosduinen vroeg de wijkoverleggen van Nieuw Waldeck, Houtwijk, Notenbuurt, Tuinenbuurt en de Kom Loosduinen om na te denken over een visie op de kwaliteiten van het gebied en op de mogelijkheden voor ruimtelijke ontwikkelingen voor de komende 10 tot 20 jaar.

Laatste nieuws
In Houtwijkblad 1/2011 (januari/maart 2011) werd gemeld dat de isie Loosduinse Vaart werd aangeboden aan wthouder Norder van Stadsontwikkeling Den Haag. De bewindsvoerder gaf daarop een terughoudende, oppervlakkige reactie. Klik hier voor de meest recente versie van de Visie Loosduinse Vaart.

 


Daarvoor hebben de wijkorganen van de omliggende wijken een aantal bewoners bij elkaar gebracht in de Werkgroep Loosduinse Vaart die een dergelijke visie op de ruimtelijke ontwikkeling heeft voorbereid. Na het ontwikkelen van een eerste aanzet voor een visie heeft de groep hulp gevraagd van experts om een scherper beeld te krijgen van de mogelijkheden. Eind 2009 heeft de Commissie Loosduinen het geld voor de inschakeling van experts van de gemeente gekregen. Han-Willem Visscher van het Architektenburo Galis uit Delft en Hans Fransen van ArchilogicA uit Rotterdam zijn vervolgens aan de slag gegaan om deze aanzet uit te werken in concrete ideeën.

Op 27 mei wil de werkgroep alle bewoners van Loosduinen laten kennisnemen van de resultaten die gepresenteerd zullen worden onder meer in de vorm van een maquette van het gebied. Er blijken vele interessante mogelijkheden voor verbetering van de Oude Haagweg. Deze hebben betrekking op het profiel van de weg, de kruisingen, de tramhaltes en van enkele terreinen aan de Oude Haagweg die met een doordachte aanpak juist de kwaliteiten van het gebied zullen versterken en de omgeving weer toekomstbestendig zullen maken.

De werkgroep geeft geen blauwdruk maar wil de gemeente, woningbouwcorporaties en ontwikkelaars uitdagen om in de geschetste richting verder te denken en met plannen te komen. Door een visie voor het hele gebied te ontwikkelen staat dan niet het losse project voorop maar hoe die kan bijdragen aan het versterken van de kwaliteiten van Loosduinen. De visie kan ook dienen om nieuwe ontwikkelingen te beoordelen op hun bijdrage aan de gewenste kwaliteitsontwikkeling. Loosduinen laat zo zien welke ontwikkelingsrichting zij graag ziet.

De Loosduinse Vaart, ruimtelijke visie voor wonen, nieuwbouw en inrichting.

Deze ruimtelijke visieext_com moet er voor zorgen dat alle nieuwe ontwikkelingen op, aan en langs de Loosduinse Vaart leiden tot een samenhangend stedenbouwkundig ensemble. De Loosduinse Vaart wordt dan een herkenbare route in de stad met een eigen specifieke kwaliteit. De vaart is in 1974 gedempt en is nu de verbinding met het Haagse centrum met de tram in de plaats van de vaart. Loosduinen was ooit een dorp dat echter door de allerlei stedelijke vernieuwingen in de afgelopen decennia erg onherkenbaar is geworden. Elementen van de oude kwaliteiten zijn nog aanwezig in de huidige gevarieerde bebouwing en bestemmingen die heel mooi deze overgang van een hoogstedelijke naar een kleinschaliger omgeving illustreert. Het gebied tussen de Thorbeckelaan en de kern van Loosduinen is interessant door de diversiteit: in ouderdom van de bebouwing, in het gebruik voor wonen, verzorging en bedrijven, in de hoogte van de bebouwing en door afwisseling van groen, van open en gesloten bebouwing. De huidige toestand van het gebied heeft een wisselende kwaliteit: recente nieuwbouw en bouw uit de 70er en 80er jaren worden afgewisseld met oude panden en enkele historische objecten. Bovendien zijn er een paar plekken met mogelijkheden voor nieuwe ontwikkelingen die met een doordachte aanpak de kwaliteiten van de Loosduinse Vaart kunnen versterken.

De ruimtelijke visie maakt duidelijk hoe het dorpse karakter en de daarbij horende woonkwaliteit op een eigentijdse wijze weer zichtbaar gemaakt kan worden en hoe zo de leefbaarheid kan verbeteren terwijl tegelijkertijd optimaal gebruik wordt gemaakt van stedelijke voorzieningen als het openbaar vervoer. De herkenbare, kleinschalige en fijnmazige stedenbouw met een menging van functies direct aan de straat zijn de kwaliteiten van dit kleinstedelijke wonen.

De Loosduinse Vaart en de aan weerszijden gelegen bebouwing wordt in de ruimtelijke visie vergeleken met een kralenketting. De Vaart is de ketting en de aanliggende bebouwing en groene plekken zijn de kralen. De kwaliteit van de kralenketting wordt bepaald door de afzonderlijke kralen en hun samenhang. Voor de inrichting van de Loosduinse Vaart, de Oude Haagweg tussen de Thorbeckelaan en de kom van Loosduinen zijn voorstellen uitgewerkt voor aanpassingen van het wegprofiel, de oversteekpunten, kruisingen en tramhalten. Voor drie nieuwe kralen worden ideeën voor een gewenste ontwikkeling gepresenteerd. Dat zijn het bedrijventerrein langs de Oude Haagweg bij de Hovybuurt, dat tot een gemengd gebied van woningen, kleine bedrijven en een nieuw cultureel plein voor Loosduinen kan worden ontwikkeld. Verder zijn dat het bedrijventerrein achter het Azivokantoor, dat tot een woonbuurt kan worden ontwikkeld, en de Gammalocatie. Die uitwerkingen zijn gericht op ontwikkelingen die passen bij de het dorpskarakter van Loosduinen en op het bereiken van een hoogwaardige samenhang en kwaliteit voor Loosduinen.

Het sterke punt van het gebied van de Loosduinse Vaart is het contrast met het meer stedelijke deel van Den Haag. Ook in de toekomst is dit verschil voor Den Haag van grote waarde. Een keuze voor een nieuwbouw in hoge dichtheid of een verdichting ligt daardoor niet voor de hand omdat dit niet meer zou zijn dan een herhalen van de stedelijkheid elders in Den Haag. Het dorpachtige karakter van Loosduinen is juist een extra waarde voor Den Haag. Daarom ziet de werkgroep ook niets in het blindelings toepassen van de gemeentelijke beleidslijn om langs doorgaande wegen standaard minimaal 5 hoog te bouwen.

Hoe verder

De visie schept een helder beeld van de ontwikkelingsmogelijkheden voor de komende 10 - 20 jaar: de kwaliteiten zijn duidelijk geworden, er zijn kansen voor verbeteringen waarvoor een aantal zaken aangepakt moet worden. Dan is het mogelijk met enige inspanningen en investeringen van de Loosduinse Vaart een toekomstbestendig gebied te maken met een extra uitstraling.

De werkgroep wil nu de bewoners van Loosduinen laten kennismaken met de resultaten en hun opmerkingen en vragen horen. Daarna kan de Commissie Loosduinen zich over de ideeën uitspreken. De ruimtelijke visie is geen blauwdruk. De ruimtelijke visie biedt een leidraad voor ontwikkelende partijen als woningbouwcorporties, ontwikkelaars en de gemeentelijke diensten. In samenspraak met de Commissie Loosduinen, de gemeente en de buurtbewoners kan gewerkt worden aan nieuwe ontwikkelingsplannen voor de Loosduinse Vaart waarbij deze ruimtelijke visie duidelijk maakt hoe daarbij een hoogwaardige en samenhangende kwaliteit kan worden bereikt.

Contactpersonen Werkgroep Loosduinse Vaart

Jan Jaap de Boer tel 06-48044352
email: Dit e-mailadres is beschermd tegen spambots. U heeft Javascript nodig om het te kunnen zien.

Arend Rooseboom: 06-27020610
email: Dit e-mailadres is beschermd tegen spambots. U heeft Javascript nodig om het te kunnen zien.

Han-Willem Visscher: 015-2143142
email: Dit e-mailadres is beschermd tegen spambots. U heeft Javascript nodig om het te kunnen zien.

Hans Fransen:
email: Dit e-mailadres is beschermd tegen spambots. U heeft Javascript nodig om het te kunnen zien.

Voor afbeeldingen:

Han-Willem Visscher: 015-2143142
email: Dit e-mailadres is beschermd tegen spambots. U heeft Javascript nodig om het te kunnen zien.

 

Houtwijkers fietsen voor kankeronderzoek 06.07.2012 5:30 17 Dagen STEUN HEN!